Obľúbené cieľové miesta v Kanade

Kurzy angličtiny vo Vancouveri s Language International
učte sa Angličtina
Vancouver

28škôl, 452kurzov choďte

Kurzy angličtiny v Toronte s Language International
učte sa Angličtina
Toronto

34škôl, 431kurzov choďte

Kurzy angličtiny vo Vancouveri s Language International

Vancouver

29škôl, 452kurzov

Kurzy angličtiny vo Victorii s Language International

Victoria

6škôl, 58kurzov

Kurzy angličtiny vo Whistleri s Language International

Whistler

4školy, 23kurzov

Kurzy angličtiny v Richmonde s Language International

Richmond

1 škola, 2kurzy

Pozrite si všetky regióny v Britská Kolumbii »
Kurzy angličtiny v Toronte s Language International
Kurzy angličtiny v Ottawe s Language International
Kurzy angličtiny v Mississauge s Language International

Mississauga

3školy, 10kurzov

Kurzy angličtiny v Londone s Language International

London

2školy, 6kurzov

Pozrite si všetky regióny v Ontáriu »
Kurzy angličtiny v Montreale s Language International

Montreal

17škôl, 140kurzov

Kurzy angličtiny v Trois-Rivières s Language International

Trois-Rivieres

1 škola

Kurzy angličtiny v Calgary s Language International

Calgary

6škôl, 74kurzov

Kurzy angličtiny v Edmontone s Language International

Edmonton

2školy

Kurzy angličtiny v Halifaxe s Language International

Halifax

1 škola, 3kurzy

Kurzy angličtiny v Lunenburgu s Language International

Lunenburg

1 škola, 11kurzov

Pozrite si všetky regióny v Kanade »

TYPY KURZOV angličtiny

Aký typ kurzu angličtiny hľadáte?

Všeobecné

Všeobecné kurzy

Kurzy všeobecnej angličtiny sú určené pre dospelých, ktorí si chcú zlepšiť svoje rozprávanie, počúvanie, čítanie, a písanie v anglický. Väčšina intenzívne kurzov angličtiny !in !region je pre dospelých, ktorí majú 16 a viac rokov. K dispozícii sú 2 - 48-týždňové kurzy. Väčšina kurzov má v priemere 30 vyučovacích hodín do týždňa.

Deti a mládež

Kurzy angličtiny pre deti a mládež

Kurzy angličtiny pre deti a mládež sú ideálny pre deti od 4 do 12 rokov a pre tínedžerov od 13 do 18 rokov, ktorí chcú študovať anglický v lete. K dispozícii sú 4 - 8-týždňové kurzy v lete od júna do augusta.

Príprava na skúšky

Prípravné kurzy na skúšky angličtiny

Prípravné kurzy anglický na skúšky sú pre študentov, ktorí sa chcú pripraviť na anglický skúšky odbornej spôsobilosti k zlepšeniu uplatnenia na trhu práce, alebo získať prístup na univerzity.

Obchodné

Kurzy obchodnej angličtiny

One-to-one lekcie obchodnej angličtiny sú pre obchodných manažérov a odborníkov, ktorí sa chcú naučiť anglický tak rýchlo, ako je to možné s prispôsobenými lekciami a súkromným ​​učiteľom angličtiny.

Pre učiteľov

Kurzy angličtiny pre učiteľov

Kurzy anglický pre učiteľov sú pre učiteľov so záujmom o výučbu anglický v zahraničí. Je obrovský dopyt po kvalifikovaných učiteľoch anglický po celom svete s pracovnými príležitosťami v takmer každej krajine sveta.

Profesionálne

Profesionálne kurzy angličtiny

Profesionálne kurzy angličtiny sú určené pre profesionálov, ktorí chcú študovať anglický v určitej oblasti, ako sú obchod, medicína, právo, letectvo, a pohostinnosť.

Štúdium a práca

Pracuj a študuj angličtiny programy

Pracovné študijné programy sú určené pre dospelých, ktorí sa chcú naučiť po anglický a získať odborné pracovné skúsenosti v rovnakom čase.

Špeciálne

Špeciálne kurzy angličtiny

Špeciálne kurzy angličtiny sú určené pre tých, ktorí chcú študovať anglický a zúčastniť sa aktivít, ako je šport, umenie, jedlo a ďalšie.


Otázky a odpovede

Máte otázky? Získajte odpovede od personálu a predchádzajúcich študentov zariadenia Language International.

Spýtať sa otázku
Zobraziť preklad

"I have a prospective student from Kuwait who would like to study at A2Z School of English Dublin. Could you please tell me if he would study in Ireland and get a visa, must he have at least 15 hours per week? This is what he saw on the internet for requirements."

Dyan Test, študent z USA
Isabel Kaczmarek, personál A2Z School of English
At least 15 hours is advised for Student Visitor Visas. I believe that the student can join A2Z for 12 weeks (up to 90 days) on a C-Visa.
Bolo to užitočné? Áno
Zobraziť preklad

"Could you let me know your experience for Georgian visa applicants? How high is the risk that the visa will get denied? They would love to come but they are worried about their visa."

Nino Khundadze, študent z Gruzínsko
Direct the students here http://www.cic.gc.ca/english/information/offices/missions/ankara.asp Georgia applicants send their documents to the VAC office in Ankara. Currently the CIC site says that complete applications are taking up to 52 days to process Temp Resident Applications visas and 11 weeks to process complete Study Permit. It is difficult for me to speak to the likelihood of approval or denials, as it is up to the discretion of the Officer reviewing the application to determine whether or not Visas will be granted.
Bolo to užitočné? Áno
Zobraziť preklad

"I have a prospective student who would like to study at LAL Boston The student wishes to book an 8-week course with 1 week break in between (4 weeks lessons, one week off and 4 weeks lessons again). Is this possible? If yes, can this booking be considered as an 8-week booking? If the student can eventually have a break of one week, what is happening with the host family? Is it possible for the student to keep his host family (9 weeks in total)? Could you please confirm the accommodation price? The student would like to live in a host family but wishes to have a private bathroom/toilet. Is this possible?"

In order to accurately respond your questions I will need to confirm which Visa the student will enter the USA. Is it on ESTA Visa Waiver, other visa, or F1 student Visa? This is important because if the student does not enter on an F1 visa it will not be possible to study in a full-time program (Intensive English). Instead the student can take our General English course. This course meets from Monday through Friday from 9:00am until 12:15pm. Further, LAL’s vacation policy for F1 students is that students may take vacation/break from school after 3 consecutive months. In that case, we would not be able to give her that 1 week break she requested. Therefore I’ll answers the questions presuming that the student desire to enter on ESTA or a visa other than F1 visa: 1- If student enters on ESTA or another visa (not F1) yes. The student can take the 1 week break between the 8 week course, and the course will be priced at 8-week. 2- Correct. If the student stays with the host family during her break, the Accommodation should be calculated as 9-week. 3- I need to reach out to some of my hosts who might be able to offer private bathroom. I will try, but unfortunately I cannot guarantee to availability. 4- same as above
Bolo to užitočné? Áno
Zobraziť preklad

"I have a prospective student who would like to study at GEOS Languages Plus Calgary. In case the student visa is denied, how much do you charge to cancel the course?"

Bruna Messias, študent z Brazília
We don’t charge cancellation fee if the reason of cancellation is visa refusal. We need to receive a copy of the refusal letter from CIC in order to make refund and we will refund all the deposit except non-refundable enrolment fee.
Bolo to užitočné? Áno
Zobraziť preklad

"I have a prospective student who would like to study at GEOS Languages Plus - Montreal. The student is a legal resident of Denmark, but holds a Syrian passport. Do you know what her visa status would be in Canada? I know that Danish citizens do not need a visa, but I am not familiar with the rules for residents."

Frida Test, študent z USA
Regarding your questions about the student nationality I advise you to check this website <https://www.visahq.com/ https://www.visahq.com/. you will probably find the answer about his visa here.
Bolo to užitočné? Áno
Zobraziť preklad

"I have a prospective student who would like to study at Montreal International Institute of Language Arts. This student is from Venezuela. She can't pay the course from Venezuela, I have asked her to pay the registration fee and first week accommodation in order to book the course, and once she is at the school, the first day, she will pay the course directly there. Is that possible?"

RAFAEL LOPEZ, personál Montreal International Institute of Language Arts
As you might know it is different to work with Venezuelan students. In case the students pays the course by their own you can always use the price list that you have but in case they decide to pay through their government (CADIVI) the payment must be made in USD$ Usually we ask the Venezuelan students the registration fee and the placement accommodation fee in order to issue the letter of acceptance, once that they receive the visa, the first 4 weeks of accommodation must be paid in order to receive the accommodation confirmation. In this case she will need to pay the full amount before arrival because she will take 4 weeks course. She can pay the course once in the school.
Bolo to užitočné? Áno